Woodspin riskerar att läggas ned
Den finska textilfibertillverkaren Spinnova meddelar att förhandlingar inleds med anställda vid samriskbolaget Woodspin.
Woodspin tillverkar och distribuerar träbaserad Spinnova-fiber till modehus, varumärkesinnehavare och deras leverantörskedjepartners.
Förhandlingarna kommer efter att det har gjorts en strategisk översyn av verksamheten. Enligt Spinnova är det inte uteslutet att man helt lägger ner Woodspin, som för närvarande dras med en stor kostnadsstruktur och är olönsamt. Förra året gick verksamheten back 6,7 miljoner euro, vilket påverkade Spinnovas resultat negativt med 3,4 miljoner euro.
Förhandlingarna sker med samtliga 33 anställda på Woodspin, och samtliga riskerar att förlora jobbet. Den förväntade tidslängden för förhandlingarna är på minst sex veckor.
Spinnova äger 50 procent av Woodspin. Den andra delägaren är Suzano.