Grönt ljus för fler sömnadsoperatörer
Utbildningen till sömnadsoperatör får en fortsättning. Det står klart sedan Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Nordiska textilakademin och Tillskärarakademin i Malmö att bedriva utbildningen.
Det var i september förra året som Nordiska textilakademin i Borås startade en helt ny ettårig yrkesutbildning för vuxna: sömnadsoperatör. I september förra året drog utbildningen igång på tre platser i Sverige – i Borås, Östersund och Nacka.
Nu får Nordiska textilakademin fortsatt förtroende att bedriva en andra omgång av utbildningen till sömnadsoperatör som är en Nationell yrkesutbildning, NY och vänder sig till personer över 20 år.
– Vi är otroligt glada och stolta, säger Christian Lundell, vd på Nordiska textilakademin, vars utbildningsplatser kommer att förläggas i samma städer som tidigare.
Tio av de 45 platserna är förlagda till Kristianstad under ledning av Tillskärarakademin i Malmö som kommer att samarbeta med Nordiska textilakademin.